Zasady dobrego zachowania obowiązują nie tylko na przyjęciach, w pracy czy podczas podawania do stołu, ale również w komunikacji zbiorowej, którą jest np. podróż autokarem, busem czy publicznym środkiem transportu. Zasady savoir-vivre są uwarunkowane kulturowo, dlatego też w zależności od regionu świata lub państwa mogą się różnić. Jednak znajomość owych zasad jest jednym z wyznaczników kultury osobistej człowieka. Przestrzeganie przepisów postępowania w komunikacji zbiorowej jest tak samo istotne jak odpowiednie zachowanie w pracy. Dlatego też nie ogranicza się jedynie do przywitania podczas wchodzenia do busa, lecz definiuje także nasze zachowanie podczas całej podróży.
Zasady podróżowania w busie
Savoir-vivre to, jak wcześniej wspomnieliśmy, zasady dobrego zachowania. Jednak w czasie twojej podróży jesteś zobligowany do przestrzegania regulaminu przewoźnika określonego dla przewozu osób. W takim regulaminie mamy określone zobowiązania, które wiążą pasażera, jak i przewoźnika. Warto się z nim zapoznać jeszcze przed podróżą, by nie być zaskoczonym. Regulaminy to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki nim mamy świadomość jakie zasady obowiązują w autobusie oraz o co możemy walczyć w przypadku zaniedbania usługi. Z drugiej jednak strony, obejmują nas zasady, których musimy przestrzegać, by nie dostać kary. Dlatego pasażer powinien przestrzegać przepisów porządkowych, które dotyczą podróży, oraz zaleceń kierowcy pojazdu przewoźnika. Do najczęstszych zasad, które obejmują pasażera, należą:
- okazywanie dokumentów oraz biletu uprawnionym służbom;
- zapinanie pasów bezpieczeństwa;
- zakaz podróży pod wpływem alkoholu oraz środków odurzających, jak również zakaz spożywania wyżej wymienionych środków w czasie podróży;
- zakaz zachowywania się w sposób zagrażający bezpieczeństwu i zdrowiu współpasażerów;
- zakaz zachowywania się w sposób uciążliwy dla współpasażerów;
- przybycie na czas odjazdu pojazdu.
Za nieprzestrzeganie takich zasad przewoźnik ma prawo odmówić wykonania przewozu lub jego kontynuacji bez konieczności zwrotu kosztów poniesionych przez pasażera. Zasad obowiązujących w czasie takiej podróży jest więcej i są one uregulowane przez ustawę. Każdy przewoźnik posiada jednak aktualnie obowiązujący regulamin, który najczęściej znajduje się w środku transportu, jak również na stronie internetowej przewoźnika. Wszystko po to, aby pasażer mógł się z nim zapoznać jak najwcześniej.
Savoir-vivre w busie
Kupując bilet na swoją podróż busem automatycznie zgadzamy się na regulamin, który w nim obowiązuje. Jednak istnieją również tak zwane niepisane zasady, których warto przestrzegać.
- Wysiadanie i wsiadanie – nasz savoir-vivre dobrze jest zacząć od zwykłego przywitania i pożegnania się, gdy wchodzimy lub opuszczamy pokład naszego środka transportu. Jest to miły gest i ukłon w stronę naszego kierowcy. Dodatkowo, wchodząc do busa nie pchaj się na siłę do przodu, ponieważ to wcale nie przyspieszy twojej podróży.
- Miejsce siedzące – mając zarezerwowany bilet z konkretnym miejscem, nie musimy się obawiać braku siedzenia, jednak w przypadku, gdy jest to transport publiczny, warto zapytać pasażera czy miejsce obok niego nie jest zajęte. Ustępowanie miejsca również ma swoje zasady – na przykład mężczyźni powinni wstać z miejsca, jeśli obok nich podróżuje na stojąco kobieta. Jeżeli w busie widzimy osoby starsze, mające trudności z chodzeniem/staniem oraz kobiety w ciąży lub z dzieckiem, im też powinno się ustąpić miejsca.
- Rozmowy między pasażerami oraz telefoniczne – oczywiście, każdemu zdarzy się odebrać telefon w czasie podróży, starajmy się jednak, by takie rozmowy nie były donośne, ponieważ współpasażerowie zazwyczaj nie są zainteresowani naszym życiem. Ta sama zasada tyczy się rozmów między pasażerami – o naszych prywatnych sprawach lepiej porozmawiać w domu, a nie w busie.
- Higiena – tutaj możemy omówić dwie kwestie. Po pierwsze, szykując się na podróż zadbajmy o naszą higienę osobistą, ponieważ nieprzyjemny zapach szybko się roznosi i trudno się go pozbyć. Druga kwestia to nieprzeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych w czasie naszej drogi.
- Muzyka – każdy ma inny gust, dlatego jeżeli chcemy się raczyć naszą przygotowaną playlistą, lepiej zróbmy to na indywidualnych słuchawkach, a nie przez głośnik bluetooth.
- Bądź uprzejmy – bycie miłym dla innych współpasażerów nic przecież nie kosztuje. Jeżeli więc ktoś prosi cię o przesunięcie się lub przez przypadek potrąci swoim bagażem, to nie rób od razu złowrogiej miny. Nasza złość i tak w tym wypadku wiele nie zmieni, a przecież można być po prostu wyrozumiałym człowiekiem.
Jak widać, zasady, których powinniśmy się trzymać jadąc busem, autobusem lub innym środkiem transportu, są całkiem proste, a mogą poprawić jakość podróży. Warto o nich pamiętać w każdej sytuacji, by nie stać się uciążliwym pasażerem.