Jak zorganizować przeprowadzkę z Polski do Anglii?

Współczesny świat nie ma żadnych ograniczeń przestrzennych. Do spełniania marzeń potrzebna jest tylko odwaga. Często podejmowaną inicjatywą jest wyjazd do innego kraju. Mimo zmieniających się trendów Anglia nadal pozostaje najbardziej popularnym kierunkiem emigracji. Bardzo dobrze, że wiele osób pragnie zobaczyć, jak wygląda życie w innym kraju. O jakich kwestiach trzeba pamiętać, planując przeprowadzkę do Wielkiej Brytanii?

Jak przygotować się do wyjazdu do Anglii?

Przeprowadzka do Anglii wymaga poprawy umiejętności językowych. Przed wyjazdem trzeba dużo ćwiczyć i starać się podnieść swoje umiejętności. Trzeba także pamiętać o rezygnacji z wszelkich usług, z których nie będziemy korzystać podczas nieobecności w Polsce, na przykład abonament telefoniczny.

Pierwsze kroki w nowym kraju, czyli wynajem mieszkania

Gdy nie możemy zatrzymać się u znajomych czy rodziny, musimy zadbać o wynajem mieszkania. W tym celu trzeba udać się do agencji. Taka instytucja będzie wymagała od nas dokumentów, które będą potwierdzeniem tożsamości, a zarazem udowodnią naszą wypłacalność. Dostarczamy dokument tożsamości, pay slip bądź wyciąg z kąta, kontrakt, referencje i gotówkę. Można także skorzystać z serwisów ogłoszeniowych.

Jakie formalności trzeba załatwić w Wielkiej Brytanii?

Przed rozpoczęciem poszukiwania pracy w Wielkiej Brytanii koniecznie trzeba złożyć wniosek o National Insurance Number. Jest on potrzebny, aby legalnie podjąć pracę w Anglii. Pracodawca wymaga tego numeru, zawierając umowę z pracownikiem. Uzyskanie wskazanego numeru jest możliwe po nawiązaniu kontaktu z odpowiednim Job Centre i umówieniu się na wizytę w wyznaczonym terminie. Zabieramy ze sobą dokumenty takie jak dowód lub paszport i potwierdzenie adresu.

Trzeba zadbać o ubezpieczenie zdrowotne

Nie zawsze jest tak, że od razu mamy pracę. W takiej sytuacji warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne. Wówczas trzeba opłacić wszystkie składki socjalne w Polsce i wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Otrzymamy wtedy prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w ramach National Health System. O taką kartę ubiegamy się w NFZ.