Czy wyjeżdżając do Anglii potrzebuję paszportu?

Wielu Polaków wyjeżdża do Anglii w celach zarobkowych i turystycznych. Często odwiedzamy też rodzinę, która postanowiła przenieść się na stałe do Wielkiej Brytanii i przyzwyczailiśmy się, że granice pomiędzy państwami europejskimi stoją przed nami otworem. Niestety, musimy przygotować się na zmiany. Wyjaśniamy, czy decydując się na wyjazd do Anglii w 2021 roku, będziemy musieli mieć przy sobie paszport.

Brexit – koniec okresu ochronnego a przekraczanie granic Zjednoczonego Królestwa

Brexit stał się faktem już jakiś czas temu, jednak do 1 października 2021 roku można wjechać do Wielkiej Brytanii za okazaniem dowodu osobistego. Musimy jednak przygotować się na wprowadzenie w życie nowych przepisów. Może nie będą one bardzo restrykcyjne i szczególnie odczuwalne dla osób przekraczających granice pomiędzy państwami należącymi do Unii Europejskiej oraz Wielką Brytanią, jednak warto mieć świadomość, że mogą pojawić się pewne trudności.

Wyjazd do Anglii w 2021 roku. O tym musisz pamiętać!

Przewozy do Anglii od momentu przystąpienia Polski do UE nie wiązały się z wieloma formalnościami. Osoby podróżujące w różnych celach mogły przekroczyć otwarte granice bez konieczności przechodzenia kontroli oraz posiadania paszportu. To już niedługo stanie się przeszłością. Od 1 października 2021 roku będziemy musieli mieć przy sobie paszport, jeżeli postanowimy wyjechać do Wielkiej Brytanii. Trzeba mieć to na uwadze, planując podróże, bo większość z nas zapominała już, jak wygląda paszport. Co więcej, musimy sprawdzić, czy zachował on swoją ważność, bo inaczej będziemy musieli wyrobić nowe dokumenty. Warto sprawdzić ważności paszportu już teraz i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Wyrobienie nowego dokumentu np. dzieciom, które nie mają paszportu, bo do tej pory podróżowały jedynie z dowodem osobistym, wymaga czasu. To samo tyczy się osób dorosłych, które nie korzystają na co dzień z tego dokumentu i mógł on stracić ważność. Średnio czeka się na nowy paszport około 30 dni, co może pokrzyżować plany wyjazdowe.

WAŻNE: Wyjątek będą stanowiły osoby, które posiadają status osiedleńca (lub wstępnego osiedlenia) bądź zezwolenie wydawane pracownikom przygranicznym – te osoby będą mogły używać dowodu osobistego co najmniej do 31 grudnia 2025 r.