Czy busem osobowym można przewozić zwierzęta?

Osoby, które planują wyjazd za granicę na dłuższy okres, na przykład w celach zarobkowych, często zastanawiają się co zrobić z ukochanym pupilem. Decyzja o opuszczeniu rodzinnego kraju nie musi wiązać się z rozstaniem z psem czy kotem. Wystarczy wybrać odpowiedni środek transportu, by móc zabrać zwierzę ze sobą. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem będzie przejazd busem. Korzystając z takiej usługi, można w komfortowych i bezpiecznych warunkach przewieźć ukochanego pupila za granicę. Jakie warunki należy spełnić, by móc to zrobić?

Niezbędne formalności 

Osoby, które chcą zabrać pupila w podróż busem do Anglii albo innego kraju, muszą pamiętać o dopełnieniu niezbędnych kwestii formalnych. Jedną z ważniejszych kwestii jest ta, by zwierzę domowe posiadało mikro czip, czyli znak identyfikacyjny, który jest zgodny z normą ISO. Informacja o tym, że zwierzę posiada mikro chipa, notowana jest przez weterynarza w paszporcie psa lub kota. Należy również wspomnieć, że paszport jest niezbędnym dokumentem, by móc przewieźć zwierzę domowe za granicę. Wyrabia się go raz w życiu zwierzęcia.

Kolejną kwestią jest szczepienie pupila. Mowa tutaj o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Należy je wykonać odpowiednio wcześniej, ponieważ zwierzę musi nabyć odpowiedniej odporności przed wyjazdem. Ważne jest również, by bezpośrednio przed wyjazdem podać psu profilaktycznie leki przeciwko pasożytom, na przykład tasiemcowi. Data przeprowadzenia takiego leczenia jest konkretnie określona i obejmuje kilkadziesiąt godzin przed planowaną podróżą, o czym właściciel czworonoga musi pamiętać.

Co zrobić, by podróż zwierzęcia przebiegła komfortowo? 

Wiele zwierząt nie jest przyzwyczajonych do odbywania podróży busem. Aby przewóz zwierząt busem był komfortowy i bezpieczny, należy je odpowiednio do niego przygotować. Mniejsze zwierzęta domowe powinny podróżować w transporterze. Jeżeli w zagraniczną podróż zabierany jest pies, niezbędna będzie smycz oraz kaganiec, jeśli czworonóg jest duży.

Niezależnie od tego, czy zwierzę będzie podróżowało z właścicielem, czy bez warto również zadbać o to, by mogło się napić oraz zjeść podczas podróży. Przyda się zatem woda oraz ulubiona karma. Z uwagi na to, że zagraniczne podróże trwają wiele godzin, warto zabrać koc albo inne posłanie, które zapewni pupilowi wygodne miejsce odpoczynku. Niektóre zwierzęta cierpią na chorobę lokomocyjną. W takich przypadkach należy podać pupilowi leki przed rozpoczęciem podróży.